CurtainUp
The Internet Theater Magazine of Reviews, Features, Annotated Listings


A CurtainUp Feature
Award Nomination and Winners List: 2017
As we do every year, we'll post nominations and winners as announced, so this page will change constantly.



Drama Desk Awards
This years list of nominee sbelow. An asterisk will be added to the nominee names when the winners are announced at the annual awards ceremony:
Outstanding Play
If I Forget, by Steven Levenson, Roundabout Theatre Company
Indecent, by Paula Vogel, Vineyard Theatre
A Life, by Adam Bock, Playwrights Horizons
Oslo, by J. T. Rogers, Lincoln Center Theater
Sweat, by Lynn Nottage, The Public Theater

Outstanding Musical
Anastasia
The Band's Visit, Atlantic Theater Company
Come From Away
Hadestown, New York Theatre Workshop
The Lightning Thief: The Percy Jackson Musical

Outstanding Revival of a Play
The Front Page
The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Jitney, Manhattan Theatre Club
The Little Foxes, Manhattan Theatre Club
"Master Harold"... and the Boys, Signature Theatre Company
Picnic, Transport Group Theatre Company

Outstanding Revival of a Musical
Falsettos, Lincoln Center Theater
Hello, Dolly!
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Sweet Charity, The New Group
Tick, Tick...BOOM!, Keen Company

Outstanding Actor in a Play
Bobby Cannavale, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Daniel Craig, Othello, New York Theatre Workshop
Kevin Kline, Present Laughter
David Hyde Pierce, A Life, Playwrights Horizons
John Douglas Thompson, Jitney, Manhattan Theatre Club

Outstanding Actress in a Play
Cate Blanchett, The Present
Laura Linney, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club
Laurie Metcalf, A Doll's House, Part 2
Amy Ryan, Love, Love, Love, Roundabout Theatre Company
Harriet Walter, The Tempest, St. Ann's Warehouse

Outstanding Actor in a Musical
Nick Blaemire, Tick, Tick...BOOM!, Keen Company
Jon Jon Briones, Miss Saigon
Nick Cordero, A Bronx Tale
Andy Karl, Groundhog Day
Jeremy Secomb, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Outstanding Actress in a Musical
Christy Altomare, Anastasia
Christine Ebersole, War Paint
Sutton Foster, Sweet Charity, The New Group
Patti LuPone, War Paint
Bette Midler, Hello, Dolly!
Laura Osnes, Bandstand

Outstanding Featured Actor in a Play
Michael Aronov, Oslo, Lincoln Center Theater
Danny DeVito, The Price, Roundabout Theatre Company
Nathan Lane, The Front Page Jeremy Shamos, If I Forget, Roundabout Theatre Company Justice Smith, Yen, MCC Theater

Outstanding Featured Actress in a Play
Jayne Houdyshell, A Doll's House, Part 2
Randy Graff, The Babylon Line, Lincoln Center Theater
Marie Mullen, The Beauty Queen of Leenane, BAM
Cynthia Nixon, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club
Emily Skinner, Picnic
Kate Walsh, If I Forget, Roundabout Theatre Company

Outstanding Featured Actor in a Musical
Gavin Creel, Hello, Dolly!
Jeffry Denman, Kid Victory, Vineyard Theatre
George Salazar, The Lightning Thief: The Percy Jackson Musical
Ari'el Stachel, The Band's Visit, Atlantic Theater Company
Brandon Uranowitz, Falsettos, Lincoln Center Theater

Outstanding Featured Actress in a Musical
Kate Baldwin, Hello, Dolly!

Stephanie J. Block, Falsettos, Lincoln Center Theater Jenn Colella, Come From Away
Mary Beth Peil, Anastasia
Nora Schell, Spamilton

Outstanding Director of a Play
Richard Jones, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Anne Kauffman, A Life, Playwrights Horizons
Richard Nelson, What Did You Expect?/Women of a Certain Age, The Public Theater
Ruben Santiago-Hudson, Jitney, Manhattan Theatre Club
Daniel Sullivan, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club
Daniel Sullivan, If I Forget, Roundabout Theatre Company

Outstanding Director of a Musical
Christopher Ashley, Come From Away
Bill Buckhurst, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Rachel Chavkin, Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
David Cromer, The Band's Visit, Atlantic Theater Company
Jerry Zaks, Hello, Dolly!

Outstanding Choreography
Andy Blankenbuehler, Bandstand
Warren Carlyle, Hello, Dolly!
Aletta Collins, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Kelly Devine, Come From Away
Denis Jones, Holiday Inn, Roundabout Theatre Company

Outstanding Music
Stephen Flaherty, Anastasia
Dave Malloy, Beardo, Pipeline Theatre Company
Richard Oberacker, Bandstand
Irene Sankoff and David Hein, Come From Away
David Yazbek, The Band's Visit, Atlantic Theater Company

Outstanding Lyrics
Gerard Alessandrini, Spamilton
GQ and JQ, Othello: The Remix
Michael Korie, War Paint
Irene Sankoff and David Hein, Come From Away
David Yazbek, The Band's Visit, Atlantic Theater Company

Outstanding Book of a Musical
Terrence McNally, Anastasia
Itamar Moses, The Band's Visit, Atlantic Theater Company
Richard Oberacker, Bandstand
Irene Sankoff and David Hein, Come From Away
Joe Tracz, The Lightning Thief: The Percy JacksonM usical

Outstanding Orchestrations
Doug Besterman, Anastasia
Bruce Coughlin, War Paint
Benjamin Cox, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Bill Elliott and Greg Anthony Rassen, Bandstand
August Eriksmoen, Come From Away
Jamshied Sharifi, The Band's Visit, Atlantic Theater Company

Outstanding Music in a Play
Daniel Ocanto, Graham Ulicny, and Sean Smith, Alligator, New Georges in collaboration with the Sol Project
Marcus Shelby, Notes from the Field, Second Stage Bill Sims Jr., Jitney, Manhattan Theatre Club

Outstanding Revue
Hello Dillie!, 59E59
Life is for Living: Conversations with Coward, 59E59

Outstanding Set Design for a Play
David Gallo, Jitney, Manhattan Theatre Club
Nigel Hook, The Play That Goes Wrong
Laura Jellinek, A Life, Playwrights Horizons
Stewart Laing, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Douglas W. Schmidt, The Front Page

Outstanding Set Design for a Musical
Lez Brotherston, 946: The Amazing Story of Adolphus Tips, St. Ann's Warehouse
Simon Kenny, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Mimi Lien, Natasha,Pierre & the Great Comet of 1812
Santo Loquasto, Hello, Dolly!
Jason Sherwood, The View UpStairs

Outstanding Costume Design for a Play
Jane Greenwood, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club
Susan Hilferty, Present Laughter
Murell Horton, The Liar, CSC
Toni-Leslie James, Jitney, Manhattan Theatre Club
Stewart Laing, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Ann Roth, The Front Page

Outstanding Costume Design for a Musical
Linda Cho, Anastasia
Toni-Leslie James, Come From Away
Santo Loquasto, Hello, Dolly!
Anita Yavich, The View UpStairs
Paloma Young, Bandstand
Catherine Zuber, War Paint

Outstanding Lighting Design for a Play
Christopher Akerlind, Indecent, Vineyard Theatre
James Farncombe, The Tempest, St. Ann's Warehouse
Rick Fisher, The Judas Kiss, Brooklyn Academy of Music Mimi Jordan Sherin, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Stephen Strawbridge, "Master Harold"...and the Boys, Signature Theatre Company
Justin Townsend, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club

Outstanding Lighting Design for a Musical Jeff Croiter, Bandstand
Mark Henderson, Sunset Boulevard
Bradley King, Hadestown, New York Theatre Workshop
Bradley King, Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
Amy Mae, Sweeney Todd: The Barber of Fleet Street
Malcolm Rippeth, 946: The Amazing Story of Adolphus Tips, St. Ann's Warehouse

Outstanding Projection Design
Reid Farrington, CasablancaBox, HERE
Elaine McCarthy, Notes from the Field, Second Stage
Jared Mezzocchi, Vietgone, Manhattan Theatre Club
John Narun, Gorey: The Secret Lives of Edward Gorey, Life Jacket Theatre Company
Aaron Rhyne, Anastasia

Outstanding Sound Design in a Play
Mikhail Fiksel, A Life, Playwrights Horizons
Gareth Fry and Pete Malkin, The Encounter
Brian Quijada, Where Did We Sit on the Bus?, Ensemble Studio Theatre/Radio Drama Network
Leon Rothenberg, Notes from the Field, Second Stage
Jane Shaw, Men on Boats, Playwrights Horizons/Clubbed Thumb
Matt Stine, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Outstanding Sound Design in a Musical
Simon Baker, 946: The Amazing Story of Adolphus Tips, St. Ann's Warehouse
Peter Hylenski, Anastasia
Scott Lehrer, Hello, Dolly!
Nicholas Pope, Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
Mick Potter, Cats
Brian Ronan, War Paint

Outstanding Wig and Hair
David Brian Brown, War Paint
Campbell Young Associates, Hello, Dolly!
John Jared Janas, Yours Unfaithfully, Mint Theatre Company
Jason Hayes, The View UpStairs
Josh Marquette, Present Laughter
Tom Watson, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club

Outstanding Solo Performance
Nancy Anderson, The Pen (Inner Voices), Premieres
Ed Dixon, Georgie: My Adventures with George Rose
Marin Ireland, On the Exhale, Roundabout Underground
Sarah Jones, Sell/Buy/Date, Manhattan Theatre Club
Brian Quijada, Where Did We Sit on the Bus?, Ensemble Studio Theatre/Radio Drama Network
Anna Deavere Smith, Notes from the Field, Second Stage

Unique Theatrical Experience
CasablancaBox, HERE
The Paper Hat Game, The Tank/3-Legged Dog
The Strange Undoing of Prudencia Hart, National Theatre of Scotland
The Ephemera Trilogy, The Tank/Flint & Tinder

Outstanding Fight Choreography
J. David Brimmer, Yen, MCC Theatre
Donal O'Farrell, Quietly, Irish Repertory Theatre
Michael Rossmy and Rick Sordelet, Troilus and Cressida, New York Shakespeare Festival
Thomas Schall, Othello, New York Theatre Workshop
Thomas Schall, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
U. Jonathan Toppo, Sweat, The Public Theatre

Outstanding Adaptation
David Ives, The Liar, Classic Stage Company
Ellen McLaughlin, The Trojan Women, The Flea Theatre

Outstanding Puppet Design
Basil Twist, Charlie and the Chocolate Factory
Lyndie Wright, Sarah Wright, 946: The Amazing Story of Adolphus Tips, St. Ann's Warehouse

SPECIAL AWARDS:
Outstanding Ensemble
The Wolves, The Playwrights Realm: The superbly talented cast of Sarah DeLappe's debut play -Mia Barron, Brenna Coates, Jenna Dioguardi, Samia Finnerty, Midori Francis, Lizzy Jutila, Sarah Mezzanotte, Tedra Millan, Lauren Patten, and Susannah Perkins-jelled as one, proving that team spirit is just a alive on the stage as it is on the soccer field.

Special Award to Phil LaDuca: Proving that character comes from the ground up, the designer's innovative flexible dance shoe ensures that hoofers on any stage remain on point.

Sam Norkin Award: Lila Neugebauer: During a season that saw her helm the original works The Antipodes, Everybody, Miles For Mary, and The Wolves, and resurrect the works of esteemed playwrights Edward Albee, Maria Irene Fornes, and Adrienne Kennedy in Signature Plays, director Lila Neugebauer has shown that her dauntless insight into the human condition knows no bounds.

TOTAL NOMINATIONS: Hello, Dolly! - 10, Anastasia - 9, Come From Away - 9, The Hairy Ape - 8 Bandstand - 7, The Band's Visit - 7, The Little Foxes - 7, War Paint - 7, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street - 7, Jitney - 6, A Life - 5, 946: The Amazing Story of Adolphus Tips - 4, The Front Page - 4, If I Forget - 4, Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812 - 4, Notes from the Field - 4, Falsettos - 3, Present Laughter - 3, The Lightning Thief: The Percy Jackson Musical - 3, The View UpStairs - 3, CasablancaBox - 2, A Doll's House, Part 2 - 2, Hadestown - 2, Indecent - 2, The Liar - 2, "Master Harold" ...and the Boys - 2, Oslo - 2, Othello - 2, Picnic - 2, Spamilton - 2, Sweat - 2, Sweet Charity - 2, The Tempest - 2, Tick, Tick...BOOM! - 2, Where Did We Sit on the Bus? -- 2, Yen - 2, Alligator - 1, The Babylon Line - 1, Beardo - 1, The Beauty Queen of Leenane - 1, A Bronx Tale - 1, Cats - 1, Charlie and the Chocolate Factory - 1, The Encounter - 1, The Ephemera Trilogy - 1, Georgie: My Adventures with George Rose - 1, Gorey: The Secret Lives of Edward Gorey - 1, Groundhog Day - 1, Hello Dillie - 1, Holiday Inn - 1, The Judas Kiss -1, Kid Victory - 1, Life is for Living: Conversations with Coward - 1.

Off Broadway Alliance
Nominees for the 7th Annual Off Broadway Alliance Awards, honoring commercial and not-for-profit productions that opened Off Broadway during the 2016-2017 season are as follows. An Asterisk will be placed before the winner when after the awards are presented:
Best New Musical
The Band's Visit
Ernest Shackleton Loves Me
Hadestown
Othello: The Remix
The View UpStairs

Best New Play
Church and State
Daniel's Husband
Indecent
Skeleton Crew
Small Mouth Sounds
The Wolves

Best Musical Revival
Finian's Rainbow
The Golden Bride
Pacific Overtures
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Sweet Charity

Best Play Revival
The Death of the Last Black Man in the Whole Entire World AKA the Negro
Book of the Dead
The Emperor Jones
The Hairy Ape
Othello
Picnic

Best Unique Theatrical Experience
Her Opponent
Puffs
Spamilton
Taylor Mac, A 24-Decade History of Popular Music
Vanity Fair

Best Solo Performance
Chris Gethard, Career Suicide
Marin Ireland, On the Exhale
Sarah Jones, Sell/Buy/Date
Joe Morton, Turn Me Loose
Anna Deveare Smith, Notes From the Field

Best Family Show
1001 Nights: A Love Story About Loving Stories
The Commedia Cinderella
Love That Dog
Pip's Island
Wonderland: Alice's Rock & Roll Adventure


Outer Critics Awards
OUTSTANDING NEW BROADWAY PLAY
A Doll's House, Part 2
Indecent
Oslo
Sweat

OUTSTANDING NEW BROADWAY MUSICAL
Anastasia
A Bronx Tale
Come From Away
Groundhog Day
Holiday Inn

OUTSTANDING NEW OFF-BROADWAY PLAY
If I Forget
Incognito
A Life
Linda
Love, Love, Love

OUTSTANDING NEW OFF-BROADWAY MUSICAL
The Band's Visit
Hadestown
Himself and Nora
Kid Victory
Spamilton

OUTSTANDING BOOK OF A MUSICAL (Broadway or Off-Broadway)
Terrence McNally - Anastasia
Itamar Moses - The Band's Visit
Chazz Palminteri - A Bronx Tale
Danny Rubin - Groundhog Day
Irene Sankoff & David Hein - Come From Away

OUTSTANDING NEW SCORE (Broadway or Off-Broadway)
Stephen Flaherty & Lynn Ahrens - Anastasia
Alan Menken & Glenn Slater - A Bronx Tale
Tim Minchin - Groundhog Day
Irene Sankoff & David Hein - Come From Away
David Yazbek - The Band's Visit

OUTSTANDING REVIVAL OF A PLAY (Broadway or Off-Broadway)
The Front Page
Jitney
The Little Foxes
Othello
The Price

OUTSTANDING REVIVAL OF A MUSICAL (Broadway or Off-Broadway)
Finian's Rainbow
Hello, Dolly!
Miss Saigon
Sunset Boulevard
Sweeney Todd

OUTSTANDING DIRECTOR OF A PLAY
Lila Neugebauer - The Wolves
Jack O'Brien - The Front Page
Daniel Sullivan - The Little Foxes Rebecca Taichman - Indecent
Kate Whoriskey - Sweat

OUTSTANDING DIRECTOR OF A MUSICAL
Christopher Ashley - Come From Away
David Cromer - The Band's Visit
Darko Tresnjak - Anastasia
Matthew Warchus - Groundhog Day
Jerry Zaks - Hello, Dolly!

OUTSTANDING CHOREOGRAPHER
Andy Blankenbuehler - Bandstand
Warren Carlyle - Hello, Dolly!
Savion Glover - Shuffle Along
Kelly Devine - Come From Away
Denis Jones - Holiday Inn

OUTSTANDING SET DESIGN (Play or Musical)
Alexander Dodge - Anastasia
Nigel Hook - The Play That Goes Wrong
Mimi Lien - Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812
Scott Pask - The Little Foxes
Douglas W. Schmidt - The Front Page

OUTSTANDING COSTUME DESIGN (Play or Musical)
Linda Cho - Anastasia
Susan Hilferty - Present Laughter
Santo Loquasto - Hello, Dolly! Ann Roth - Shuffle Along
Catherine Zuber - War Paint

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN (Play or Musical)
Christopher Akerlind - Indecent
Donald Holder - Anastasia
Natasha Katz - Hello, Dolly! Bradley King - Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812
Kenneth Posner - War Paint

OUTSTANDING PROJECTION DESIGN (Play or Musical)
Duncan McLean - Privacy
Jared Mezzocchi - Vietgone
Benjamin Pearcy for 59 Productions - Oslo
Aaron Rhyne - Anastasia
Tal Yarden - Indecent

OUTSTANDING SOUND DESIGN (Play or Musical)
Gareth Fry & Pete Malkin - The Encounter
Gareth Owen - Come From Away
Nicholas Pope - Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812
Matt Stine - Sweeney Todd
Nevin Steinberg - Bandstand

OUTSTANDING ORCHESTRATIONS
Doug Besterman - Anastasia
Larry Blank - Holiday Inn
Bill Elliott & Greg Anthony Rassen - Bandstand
Larry Hochman - Hello, Dolly!
Jamshied Sharifi - The Band's Visit

OUTSTANDING ACTOR IN A PLAY
Daniel Craig - Othello
Michael Emerson - Wakey, Wakey
Kevin Kline - Present Laughter David Oyelowo - Othello
David Hyde Pierce - A Life

OUTSTANDING ACTRESS IN A PLAY
Janie Dee - Linda
Sally Field - The Glass Menagerie
Allison Janney - Six Degrees of Separation
Laura Linney - The Little Foxes
Laurie Metcalf - A Doll's House, Part 2

OUTSTANDING ACTOR IN A MUSICAL
Christian Borle - Falsettos
Nick Cordero - A Bronx Tale
Andy Karl - Groundhog Day
David Hyde Pierce - Hello, Dolly!
Tony Shalhoub - The Band's Visit

OUTSTANDING ACTRESS IN A MUSICAL Christy Altomare - Anastasia
Christine Ebersole - War Paint
Katrina Lenk - The Band's Visit
Patti LuPone - War Paint
Bette Midler - Hello, Dolly!

OUTSTANDING FEATURED ACTOR IN A PLAY
Michael Aronov - Oslo
Danny DeVito - The Price
Nathan Lane - The Front Page
Richard Thomas - The Little Foxes
Richard Topol - Indecent

OUTSTANDING FEATURED ACTRESS IN A PLAY
Johanna Day - Sweat
Jayne Houdyshell - A Doll's House, Part 2
Katrina Lenk - Indecent
Nana Mensah - Man From Nebraska
Cynthia Nixon - The Little Foxes

OUTSTANDING FEATURED ACTOR IN A MUSICAL
John Bolton - Anastasia
Jeffry Denman Kid Victory
Gavin Creel - Hello, Dolly!
Shuler Hensley - Sweet Charity
Andrew Rannells - Falsettos

OUTSTANDING FEATURED ACTRESS IN A MUSICAL
Kate Baldwin - Hello, Dolly!
Stephanie J. Block - Falsettos
Jenn Colella - Come From Away
Caroline O'Connor - Anastasia
Mary Beth Peil - Anastasia

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
Ed Dixon - Georgie: My Adventures with George Rose
Marin Ireland - On the Exhale
Sarah Jones - Sell / Buy / Date
Judith Light - All the Ways to Say I Love You
Simon McBurney - The Encounter

JOHN GASSNER AWARD (Presented for an American play, preferably by a new playwright)
Jaclyn Backhaus - Men on Boats
Sarah DeLappe - The Wolves Paola Lazaro - Tell Hector I Miss Him
Qui Nguyen - Vietgone
Bess Wohl Small Mouth Sounds


2017 Pulitzer for Drama
Winner:
Sweat, a 2nd Pulitzer for Lynn Nottage (she won the prize for Ruined in 2009
Runner ups: The Wolves by Sarah Delappe and A 24-Decade History of Popular Music by Taylor Mac


Lucille Lortel Awards
Outstanding Play
Indecent
Written by Paula Vogel, Created by Paula Vogel & Rebecca Taichman

Oslo
Written by J.T. Rogers

Underground Railroad Game
Written by Jennifer Kidwell and Scott R. Sheppard

Vietgone
Written by Qui Nguyen

The Wolves
Written by Sarah DeLappe

Outstanding Musical
The Band's Visit
Music and Lyrics by David Yazbek, Book by Itamar Moses, Based on the screenplay by Eran Kolirin

Dear Evan Hansen
Book by Steven Levenson, Music and Lyrics by Benj Pasek and Justin Paul

Hadestown
Written by Anaïs Mitchell

Ride the Cyclone
Book, Music, and Lyrics by Brooke Maxwell and Jacob Richmond

The Total Bent
Text by Stew, Music by Stew and Heidi Rodewald

Outstanding Revival
The Death of the Last Black Man in the Whole Entire World AKA the Negro Book of the Dead
Written by Suzan-Lori Parks

Othello
Written by William Shakespeare

Signature Plays: Edward Albee's The Sandbox, María Irene Fornés' Drowning, and Adrienne Kennedy's Funnyhouse of a Negro
Written by Edward Albee, María Irene Fornés, and Adrienne Kennedy

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Music and Lyrics by Stephen Sondheim, Book by Hugh Wheeler, Adaptation by Christopher Bond

Sweet Charity
Book by Neil Simon, Music by Cy Coleman, Lyrics by Dorothy Fields

Outstanding Solo Show
Chris Gethard: Career Suicide Written and Performed by Chris Gethard

Latin History for Morons
Written and Performed by John Leguizamo

Notes From The Field
Created, Written, and Performed by Anna Deavere Smith

The Outer Space
Book and Lyrics by Ethan Lipton, Music by Ethan Lipton, Vito Dieterle, Eben Levy, and Ian M. Riggs Performed by Ethan Lipton

Sell/Buy/Date
Written and Performed by Sarah Jones

Outstanding Director
Will Davis, Men On Boats
Anne Kauffman, A Life
Lila Neugebauer, The Wolves
Bartlett Sher, Oslo
Rebecca Taichman, Indecent

Outstanding Choreographer
Joshua Bergasse, Sweet Charity
David Dorfman, Indecent
Georgina Lamb, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
David Neumann, Hadestown
David Neumann, The Total Bent

Outstanding Lead Actor in a Play
Reed Birney, Man From Nebraska
Michael Emerson, Wakey, Wakey
Lucas Hedges, YEN
Joe Morton, Turn Me Loose
David Hyde Pierce, A Life

Outstanding Lead Actress in a Play
Johanna Day, Sweat
Jennifer Ehle, Oslo
Jennifer Kidwell, Underground Railroad Game
Kecia Lewis, Marie and Rosetta
Maryann Plunkett, Women of a Certain Age

Outstanding Featured Actor in a Play
Michael Aronov, Oslo
Charlie Cox, Incognito
Matthew Maher, Othello
Justice Smith, YEN
Paco Tolson, Vietgone

Outstanding Featured Actress in a Play Jocelyn Bioh, Everybody Hannah Cabell, The Moors Randy Graff, The Babylon Line Ari Graynor, YEN Nana Mensah, Man From Nebraska Outstanding Lead Actor in a Musical Ato Blankson-Wood, The Total Bent Shuler Hensley, Sweet Charity Patrick Page, Hadestown Ben Platt, Dear Evan Hansen Jeremy Secomb, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street Outstanding Lead Actress in a Musical
Sutton Foster, Sweet Charity
Amber Gray, Hadestown
Jo Lampert, Joan of Arc: Into the Fire
Katrina Lenk, The Band's Visit
Siobhan McCarthy, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Outstanding Featured Actor in a Musical
Nathan Lee Graham, The View UpStairs
Gus Halper, Ride the Cyclone
Joel Perez, Sweet Charity
Ari'el Stachel, The Band's Visit
Chris Sullivan, Hadestown

Outstanding Featured Actress in a Musical
Asmeret Ghebremichael, Sweet Charity
Rachel Bay Jones, Dear Evan Hansen
Betsy Morgan, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Emily Rohm, Ride the Cyclone
Karen Ziemba, Kid Victory

Outstanding Scenic Design
Scott Davis, Ride the Cyclone
Rachel Hauck, Hadestown
Laura Jellinek, A Life
Mimi Lien, Signature Plays: Edward Albee's The Sandbox, María Irene Fornés' Drowning, and Adrienne Kennedy's Funnyhouse of a Negro
Jason Sherwood, The View UpStairs

Outstanding Costume Design
Montana Blanco, The Death of the Last Black Man in the Whole Entire World AKA the Negro Book of the Dead
Tilly Grimes, Underground Railroad Game
Susan Hilferty, Love, Love, Love
Sarah Laux, The Band's Visit
Emily Rebholz, Indecent

Outstanding Lighting Design
Mark Barton, Signature Plays: Edward Albee's The Sandbox, María Irene Fornés' Drowning, and Adrienne Kennedy's Funnyhouse of a Negro
Jane Cox, Othello
Greg Hofmann, Ride the Cyclone
Amy Mae, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Ben Stanton, YEN

Outstanding Sound Design
Mikhail Fiksel, A Life
Robert Kaplowitz, Hadestown
Stowe Nelson, Small Mouth Sounds
Nevin Steinberg, Wakey, Wakey
Matt Stine, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Outstanding Projection Design
Elaine McCarthy, Notes From The Field
Duncan McLean, Privacy
Jared Mezzochi, Vietgone
Peter Nigrini, Dear Evan Hansen
Peter Nigrini, Wakey, Wakey





Search CurtainUp in the box below Back to Curtainup Main Page

AWARDS COVERED
An asterisk * before a category indicates announcements have been made<
*2017 Pulitzer for Drama: Winner & Runner Ups
* Lucille Lortel Awards
*The Off Broadway Alliance
Drama Desk Awards
New York Drama Critics Dircle *Outer Critics Awards
Tony Awards
ma Critics Circle
Obie Awards
Off-Broadway Alliance
Fred and Adele Astaire Awards

©Copyright 2017, Elyse Sommer.
Information from this site may not be reproduced in print or online without specific permission from esommer@curtainup.com